Potrzebujesz adresów IPv4? Zdobądź swoje /22 IPv4 zanim będzie za późno!

RIPE NCC MemberW firmie planowane jest wdrożenie BGP lub po prostu potrzebne są dodatkowe adresy IPv4? Pora zdobyć własny przydział /22 IPv4 bezpośrednio od RIPE NCC. Wszyscy wiedzą, że RIPE NCC nie przyznaje już adresacji PI IPv4. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, iż w dalszym ciągu od RIPE NCC można uzyskać jeden przydział /22 PA IPv4 z ostatniego /8. Może to być prostsze i dużo tańsze, niż jeszcze rok, czy też dwa lata temu! Brzmi interesująco? Pozwolę sobie wyjaśnić to bardziej szczegółowo…

Chcesz zostać LIRem, potrzebujesz adresów IPv4 lub masz inny problem związany z BGP? Zapraszam do kontaktu. Proponuję zacząć od napisania maila na adres [email protected]

W celu uzyskania przydziału /22 IPv4, należy być lub zostać członkiem RIPE NCC i uzyskać status LIRa. Ale uwaga! Nie jest to wcale bardzo drogie, jak powszechnie się przyjęło. Ponadto opłaty za członkostwo w RIPE NCC maleją z roku na rok. Jeśli faktycznie potrzebna jest pula /22 IPv4, może okazać się to najtańszą, a przy tym dającą największe możliwości, opcją. Jeśli potrzebujecie /24 IPv4, a nie chcecie uzależniać się od swojego dostawcy, zapewne najtańsza okaże się dzierżawa adresów IPv4. Jednak gdy opłatę za dzierżawę IPv4 pomnoży się razy cztery, aby otrzymać do dyspozycji /22 (zakładając nawet stosowny rabat) zapewne okaże się, że w dłuższej perspektywie bardziej opłacalnie jest zostać LIRem. Jeśli /22 IPv4 to za dużo, pamiętać należy o tym, że nadmiarową adresację można wydzierżawić i w ten sposób uzyskać środki, które w dużej części pokryją opłatę za bycie LIRem.

Ok, to ile konkretnie kosztuje zostanie LIRem i zdobycie przydziału /22 IPv4? Opłata za cały 2016 rok to 1400euro . Wszystkie przytaczane przeze mnie w tym artykule opłaty są kwotami netto. Niby sporo, z drugiej strony jednak jest to koszt tylko nieco ponad 100euro miesięcznie. Zaznaczyć trzeba też, że opłata za 2015 rok wynosiła 1600euro, za 2014 i 2013 odpowiednio 1750euro i 1800euro. Tendencja jest zatem dość wyraźnie widoczna. Można mieć nadzieję, że z roku na rok opłata ta będzie systematycznie maleć. Stałej wysokości pozostaje niestety jednorazowa opłata rejestracyjna. Wynosi ona 2000euro. Czy to dużo? Jeśli zakładamy, że nasz biznes będzie funkcjonował przynajmniej przez 18 miesięcy i zamortyzujemy ją sobie na ten okres, to okaże się, że wygeneruje ona nam w tym czasie obciążenie na poziomie zaledwie nieco ponad 100euro miesięcznie.

Ok, ale jak można zostać LIRem? W jaki sposób zostać członkiem RIPE NCC i otrzymać przydział /22 IPv4? Wiąże się to z pewnymi formalnościami, koniecznością przesyłania prawidłowo wypełnionych wniosków do RIPE NCC, koniecznością posiadania wiedzy i doświadczenia, które wymagane są do prawidłowego wykorzystania przyznanych zasobów. Nie obędzie się bez znajomości LIR Portalu, struktury bazy prowadzonej przez RIPE NCC oraz szeregu narzędzi udostępnianych przez RIPE NCC. Brzmi skomplikowanie? Dla kogoś, kto styka się z tym po raz pierwszy, bywa to bolesne i bardzo czasochłonne doświadczenie. Pamiętać należy jednak o tym, że nie trzeba tym wszystkim zajmować się osobiście. W zamian za niewielką kwotę, zarówno zadanie uzyskania statusu LIRa, pozyskania zasobów typu adresacja /22 IPv4, czy ASN, jak i późniejszą opiekę nad LIRem można zlecić komuś, kto zajmuje się tym na co dzień. Outsourcing tych zadań daje natychmiastowy dostęp do potrzebnej wiedzy i zdobytego wcześniej doświadczenia związanego z RIPE NCC oraz pozwala zaoszczędzony czas poświęcić na inne działania. W taki też oto sposób otrzymujemy niedrogie wsparcie w tym zakresie i wszystko staje się banalnie proste.

Czy Twoja firma potrzebuje wsparcia z zakresu uzyskania statusu LIRa i pozyskania przydziału /22 IPv4? Jeśli tak, zachęcam do kontaktu. Najlepiej zacząć od napisania maila na adres [email protected] lub od wykonania telefonu do mnie. Chętnie wyjaśnię wszelkie wątpliwości, odpowiem na wszelkie pytania związane z tym tematem i zaoferuję usługę wsparcia w tym zakresie. Dzięki temu uzyskanie statusu LIRa i przydziału własnych adresów przebiegnie gładko i przyjemnie tak, jak miało to już miejsce wielokrotnie w przypadku innych moich klientów.

3 odpowiedzi do “Potrzebujesz adresów IPv4? Zdobądź swoje /22 IPv4 zanim będzie za późno!”

  1. Planujemy podpiąć się do EPIX i potrzebowaliśmy BGP i IPv4. Dzięki Panu Sławomirowi niedawno otrzymaliśmy przydział świeżutkiego nieużywanego /22 IPv4 bezpośrednio z RIPE NCC i własny numer AS. Tak że potwierdzam, to działa.

  2. Tak, jeśli chodzi o płatę roczną, można wybrać kwartalny harmonogram płątności i płacić w ratach. Część moich klientów właśnie na taki harmonogram płatności się zdecydowała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*