Bird w PLIX – przeniesienie RSów PLIXa z OpenBGPD na Birda

Wielu Administratorów, rozpoczynając przygodę z BGP zastanawia się, jakiego oprogramowania użyć. Quagga, OpenBGPD, a może Bird? Warto wtedy podpatrzeć, czego używają inni. Do niedawna większość korzystała albo z Quaggi albo z OpenBGPD. Teraz coraz większą popularność zdobywa Bird.

Spotkałem się z przynajmniej kilkoma ciepłymi prezentacjami, pokazującymi wyższość Birda nad Quaggą i OpenBGPD. Projektem bardzo mocno interesowały się i wdrażały zagraniczne IXy. Umknęło mi jednak to, jakoby nasz polski PLIX także planował przejście na Birda. Tymczasem dziś, sprawdzając coś rutynowo na Looking Glass PLIXa, kliknąłem od niechcenia „show version” i moim oczom ukazało się…

BIRD 1.2.5 ready.
BIRD 1.2.5 Router ID is 195.182.218.100
Current server time is 03-12-2010 17:51:07
Last reboot on 25-10-2010 00:15:24
Last reconfiguration on 02-12-2010 16:03:03
Daemon is up and running

Jak się okazuje, Bird zagościł na obu Warszawskich RSach PLIXa. W Katowicach, zgodnie z Looking Glass, dalej działa OpenBGPD. Mocne potwierdzenie tego, że Bird jak najbardziej nadaje się do dużego produkcyjnego wdrożenia.

5 odpowiedzi do “Bird w PLIX – przeniesienie RSów PLIXa z OpenBGPD na Birda”

  1. Bird siedzi jedynie na maszynach do lookingglasu, nie robi żadnego routingu, jest tylko do prezentacji 🙂

  2. Nicram :

    Bird siedzi jedynie na maszynach do lookingglasu, nie robi żadnego routingu, jest tylko do prezentacji :)

    Bird generalnie „nie robi routingu”, podobnie jak Quagga. Usługi te odpowiadają tylko za sesje BGP, mielenie informacjami otrzymywanymi w ramach sesji BGP, wrzucaniem wpisów do tablicy routingu systemu i rozsyłanie stosownych informacji do peerów.

    Swoją drogą, mówienie o routingu w przypadku IXa działającego (może poza drobnymi wyjątkami) w L2 jest ogólnie lekko nietrafione. 😉

    Natomiast z tego co wiem, swego czasu, bo nie wiem, jak to aktualnie wygląda, RSy PLIXa (te, z którymi spinają sesję uczestnicy) stały na Birdzie właśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*