BGP bez adresów PI IPv4.

RIPE NCC od jakiegoś czasu nie przyznaje już adresów PI (Provider Independent) IPv4. Czy oznacza to, że nie ma możliwości uruchomienia BGP (Border Gateway Protocol) w sieci (firmie), która nie zdążyła uzyskać od RIPE NCC adresów PI IPv4? Wbrew temu, do czego zdążyliśmy się w Polsce przyzwyczaić i o czym piszą nawet niektóre firmy szkolące z zakresu BGP w swoich BGP FAQ, do wdrożenia BGP nie potrzebujemy adresów typu PI. Nie ma również konieczności zostawania LIRem i ponoszenia dużych opłat z tego tytułu.

Wdrożenie BGP w sieci pozwala nam zarówno zwiększyć niezawodność dostępu do Internetu, jak i obniżyć koszta. To drugie jest możliwe chociażby poprzez realizację znacznej części ruchu przez, relatywnie tanie, punkty wymiany ruchu. Co zatem potrzebujemy do wdrożenia BGP? Przede wszystkim numer AS (Autonomous System). ASN (Autonomous System Number) pozyskać możemy bez problemu od RIPE NCC za pośrednictwem zaprzyjaźnionego LIRa. Bez wątpienia potrzebujemy też przynajmniej jednego usługodawcę, który będzie skłonny sprzedać nam usługę dostępu do Internetu z BGP. Potrzebujemy również publicznych adresów IP, które będą przez nas za pośrednictwem protokołu BGP rozgłaszane. Jeśli nie mamy do dyspozycji adresacji PI, możemy obecnie wykorzystać do tego celu adresację PA (Provider Aggregatable) przyznaną nam przez jednego z dostawców. Adresacja taka musi być czasowo powiązana przez dostawcę z naszym numerem AS. Do kompletu brakuje jeszcze tylko wiedzy z zakresu BGP, lub osoby, której zlecimy uruchomienie BGP i ewentualne późniejsze nim administrowanie.

Czym zatem właściwie różni się wdrożenie BGP oparte na adresacji PI od tego, uruchomionego w oparciu o PA? Jedyna, ale istotna różnica polega na tym, iż adresy plasy PI są niezależne od dostawcy. W przypadku, gdy nasze drogi z dostawcą rozejdą się i w BGP wykorzystujemy adresację PA tegoż dostawcy, będziemy musieli od nowego usługodawcy uzyskać nową adresację, przeadresować sieć i tę nową adresację rozgłosić poprzez BGP. Niewątpliwie trzeba mieć to na uwadze.

Jeśli potrzebujecie wsparcia we wdrożeniu lub w administrowaniu BGP, proszę o kontakt. Sama korespondencja mailowa i/lub rozmowa telefoniczna nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Zachęcam do współpracy.

5 odpowiedzi do “BGP bez adresów PI IPv4.”

  1. Zadzwoniłem i sprawdziłem. Potwierdzam. Konsultacje darmowe, a i samo wdrożenie kosztowo wygląda bardzo korzystnie. Wygląda an to, że za dwa miesiące będziemy mieć BGP w sieci. 🙂

  2. Ja już mam BGP i to właśnie w oparciu o PA IPv4 jednego z dostawców. Co ciekawe, dostawca (LIR) początkowo twierdził, że nie ma możliwości rozgłaszania z naszego ASa ich fragmentu PA przez innego dostawcę. Po rozmowie z Panem Sławkiem zmienił zdanie. 😉 Aktualnie wszystko jest już uruchomione i działa jak trzeba.

  3. Już straciłem nadzieję i myślałem, że z BGP będzie trzeba poczekać do przejścia na IPv6, a tu proszę. Jednak się da! 🙂

  4. A co jeśli nie chcę uzależniać się od danego dostawcy Internetu i wdrażać BGP na jego adresach PA?

  5. Jeśli odrzuca się opcję wdrożenia BGP w oparciu o adresację PA jednego z dostawców, wtedy pozostają jeszcze przynajmniej dwie opcje. Jedną z nich jest uzyskanie statusu LIRa i własnej adresacji /22 PA IPv4. Inną opcją jest również dzierżawa adresacji IPv4 od firmy zewnętrznej. Wiąże się to z symbolicznym kosztem miesięcznym. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany którymś z tych wariantów, zapraszam do kontaktu mailowego ([email protected]) lub telefonicznego. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *