BGP bez PI IPv4 – dzierżawa adresów IP

RIPE NCC nie przyznaje już adresów IPv4 typu PI. Coraz częściej pojawiają się ogłoszenia typu „kupię ASN i PI”, czy też „kupię IPv4”. Tymczasem jest inna opcja – dzierżawa adresów IPv4 od firmy, która nie świadczy nam usługi dostępu do Internetu.

Klasę adresów IPv4, potrzebną do wdrożenia BGP (/24, /23 itd. – wedle potrzeb), można dzierżawić od firmy nie świadczącej nam usługi dostępu do Internetu. Pisałem już o możliwości uruchomienia BGP w oparciu o adresację PA jednego z dostawców. Czym ta opcja różni się od dzierżawy IPv4? Otóż w przypadku adresacji PA, należy mieć łącze od danego dostawcy i trzeba liczyć się z tym, że gdy zakończymy z nim współpracę, będziemy musieli przeadresować sieć.

Takich problemów nie ma, gdy adresację IP dzierżawimy od firmy nie świadczącej nam dostępu do Internetu. Nie jest to adresacja typu PA (zresztą typu PI też nie), więc nie ma konieczności posiadania styku z firmą, od której adresacja jest dzierżawiona. Funkcjonalność tej adresacji jest identyczna, jak adresacji PI. Oczywiście sama usługa dzierżawy adresacji wiąże się z pewnymi dodatkowymi kosztami. Co ciekawe, aby z niej skorzystać, niekoniecznie musimy posiadać wdrożone BGP. Adresację możemy też przekazać do rozgłoszenia firmie świadczącej nam dostęp do Internetu i zabrać ze sobą, gdy zakończymy z nią współpracę. Zmiana dostawcy bez zmiany adresacji sieci w przypadku, gdy nie mamy uruchomionego BGP jest co prawda nieco bardziej kłopotliwa niż w sytuacji, gdy posiadamy własny AS i wdrożone BGP, jednak jest jak najbardziej możliwa.

Myślisz o wdrożeniu BGP i napotykasz na problemy z tym związane? Masz trudność w uzyskaniu podsieci publicznych adresów IPv4? A może napotkałeś na inny problem w trakcie konfiguracji routingu BGP? Zapraszam do kontaktu. Proponuję zacząć od napisania maila. Postaram się pomóc i przedstawić ofertę usługi, która wszystkie te problemy rozwiąże.

3 odpowiedzi do “BGP bez PI IPv4 – dzierżawa adresów IP”

  1. Zapoznalem sie z oferta dzierzawy adresow IP przedstawiona przez Pana Slawka i musze powiedziec, ze brak adresow PI IPv4 nie jest juz problemem. Co ciekawe, przedyskutowalem to ze wspolnikiem i w naszym przypadku dzierzawa adresow ip jest duzo bardziej korzystna, niz jakas proba zakupu ASa z PI, czy tez zostanie LIRem. W szerszej skali, koszt dzierzawy jest niemal pomijalny. 😉

  2. Czy jeśli zdecyduję się na dzierżawę, to dla tych dzierżawionych adresów IP można oddelegować RevDNS na nasze serwery DNS?

  3. Olgierd :

    Czy jeśli zdecyduję się na dzierżawę, to dla tych dzierżawionych adresów IP można oddelegować RevDNS na nasze serwery DNS?

    Jak najbardziej można. Nie ma problemu z RevDNS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *