512k prefiksów w tablicy BGP to za dużo dla routerów Cisco?

Parę dni temu, we wczesnych godzinach porannych, ktoś rozgłosił przez chwilę ok 15k nowych prefiksów do globalnej tablicy BGP. Niby nic, a Internet jakby dostał czkawki. Dlaczego? Otóż w skutek tego raczej przypadkowego czynu tablica BGP zawierała przez moment ponad 512k prefiksów, a tyle właśnie jest w stanie obsłużyć domyślnie skonfigurowany, starszy sprzęt Cisco. Czy routery i switche Cisco z serii 6500 i 7600 nadają się więc już tylko do wyrzucenia na śmietnik?

Dość szczegółowy opis wspomnianego incydentu znaleźć można na blogu serwisu bgpmon.com. We wpisie tym znaleźć można też link do stosownego dokumentu Cisco, opisującego jak użytkownicy sprzętu Cisco z serii Catalyst 6500 i 7600 z modułami 3BXL mogą zwiększyć maksymalną liczbę tras IPv4 z 512k do nawet 1024k. Procedura nie jest skomplikowana, lecz jest nieco kłopotliwa, gdyż wymaga restartu sprzętu, a ten obsługuje przecież BGP. A co po restarcie? Czy można zapomnieć o sprawie i uznać, że problem został rozwiązany?

Okazuje się, że nie do końca. Co więcej, już samo zastosowanie się do instrukcji Cisco może okazać się w wielu przypadkach niemożliwe. Zwiększenie przydziału pamięci TCAM dla tras IPv4 wiąże się bowiem z ograniczeniem przydziału dla etykiet MPLS i tras IPv6, w obu przypadkach do 8k. Tymczasem już teraz pełna globalna tablica BGP to przecież ponad 18k prefiksów. I co teraz? Czy trzeba zrezygnować z IPv6, aby IPv4 działało dalej poprawnie? Odpowiedź na szczęście brzmi nie. Można np. zastosować wariant pośredni, zwiększając liczbę obsługiwanych tras IPv4 do poziomu 668k, a liczbę obsługiwanych tras IPv6 pozostawiając na poziomie 170k.

Taka konfiguracja powinna dać chwilę oddechu i czasu na zastanowienie się nad tym, co zrobić z tym dalej. Przez minione lata tablica BGP rośnie mniej więcej w tempie ok 50k prefiksów rocznie w przypadku IPv4 oraz 20k prefiksów jeśli chodzi o IPv6. Po szybkiej kalkulacji wychodzi na to, że jeśli tempo wzrostu tablicy BGP IPv4 nie zmaleje, w przypadku wspomnianej wyżej konfiguracji pośredniej, problem powróci za jakieś 3-4 lata. Adresy IPv4 są na wyczerpaniu i można by się spodziewać, że tempo wzrostu tablicy BGP IPv4 również wyhamuje, jednak póki co nic podobnego się nie dzieje.

Czas płynie szybciej, niż się tego spodziewamy. Polecam zatem już teraz odkłądac na nowy sprzęt Cisco, ewentualnie zastanowić się nad migracją na coś innego. Może Quagga i Linux? A może RouterBoard i Mikrotik? 😉

2 odpowiedzi do “512k prefiksów w tablicy BGP to za dużo dla routerów Cisco?”

  1. To już chyba wiem, skąd wzięła się wczorajsza przerwa serwisowa u jednego z moich dostawców. ;P

  2. Wzrost tablicy BGP nie zwalnia, bo nowych prefiksów przybywa może mniej, ale za to liczba propozycji „IP kupię” rośnie – zapewne znajdują się i sprzedający a następnie stare zasoby są dzielone i z jednego prefiksu w tablicy robi się kilka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *