BGP, LIR, PI IPv4 i RIPE – ostatni moment na wdrożenie BGP we własnej sieci.

Jeśli ktoś z Was zastanawia się nad wdrożeniem BGP we własnej sieci, może okazać się, że powinien się z tym pospieszyć. Już niebawem, w związku z kończącą się pulą adresów IPv4, uzyskanie zasobu PI IPv4 od RIPE NCC może okazać się niemożliwe, a tym samym nie będzie można uruchomić BGP w najkorzystniejszy i najpopularniejszy wśród polskich sieci wkraczających w świat BGP sposób.

Obecnie, aby uruchomić BGP we własnej sieci, właściciel firmy musi podjąć kilka kroków. Przede wszystkim należy znaleźć osobę technicznie odpowiedzialną za wdrożenie i utrzymanie BGP. Po przygotowaniu planu wdrożenia i zaakceptowaniu budżetu, pozostaje wybrać Sponsor LIRa i za jego pośrednictwem zgłosić się do RIPE NCC o przydział przynajmniej dwóch zasobów, czyli ASN i PI IPv4. ASN pozwala danej firmie zbudować własny AS i dzięki temu w pełni panować nad konfiguracją BGP, w tym nad sposobem rozgłaszania własnych adresacji. PI IPv4 zapewnia niezależną pulę adresów IPv4, których nie trzeba pozbywać się w przypadku zmiany dostawców dostępu do Internetu, czy też zmiany Sponsor LIRa, unikając przy tym kłopotliwej konieczności zmiany adresacji w całej sieci np. w przypadku wystąpienia konfliktu z jakąkolwiek firma zewnętrzną. Co ulegnie zmianie i dlaczego należy pospieszyć się z podjęciem decyzji uruchomienia BGP?

Sytuacja ulegnie zmianie, gdy RIPE NCC będzie w posiadaniu ostatniej puli adresów /8. Wtedy też w życie wejdą regulacje znacznie ograniczające pozyskanie puli adresów IPv4. Przede wszystkim nie będzie można uzyskać puli PI IPv4. Adresy będą przydzielane wyłącznie LIRom w postaci puli PA. Jak wiadomo, bycie LIRem jest kosztowne i ekonomicznie ciężkie do uzasadnienia w przypadku mniejszych sieci. Trzeba też wspomnieć, że LIR chcący uzyskać adresy IPv4 z ostatniej puli /8 będzie musiał mieć już wdrożone IPv6 i będzie mógł uzyskać maksymalnie jeden taki przydział (nie większy niż /22).

Pozostaje pytanie, ile jeszcze zostało czasu na pozyskanie PI IPv4. Obecnie w puli RIPE NCC znajduje się jeszcze ponad 63 milionów adresów IPv4. Brak możliwości przydziału PI IPv4 nastąpi, gdy liczba ta spadnie do niecałych 17 milionów (/8 to dokładnie 16777216 adresów). Obecnie tempo przyznawania adresów IP wynosi około 1,5 miliona miesięcznie. Jeśli to tempo by się utrzymywało, to na pozyskanie puli PI adresów IPv4 pozostało około 30 miesięcy. Wydaje się jednak, że w końcowym okresie liczba wniosków o przydział IPv4 może wzrosnąć, chociażby ze względu na chęć zrobienia zapasów w obliczu wizji niemożliwości uzyskania takiego przydziału w przyszłości. Czy tak będzie w rzeczywistości, przekonamy się w przeciągu najbliższego roku, może dwóch lub trzech lat.

Jeśli szukasz wsparcia na dowolnym etapie wdrażania BGP lub też w samym utrzymaniu BGPnapisz lub zadzwoń. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Zachęcam do współpracy.

Warto zobaczyć:
Router BGP
Konfiguracja BGP – przykład wdrożenia

3 odpowiedzi do “BGP, LIR, PI IPv4 i RIPE – ostatni moment na wdrożenie BGP we własnej sieci.”

  1. A wiesz, ze mając zasób PA, który nie tak trudno dostać, też bez problemu uruchomić BGP?

  2. Też się nie wyrobiliśmy, ale dzięki Panu Sławkowi wdrożyliśmy BGP w oparciu o adresację PA jednego z dostawców. Bez adresacji PI, ale działa praktycznie tak samo. Też rozgłaszamy do dwóch dostawców i IXów, a w przypadku awarii jednego z łączy wszystko również działa tak, jak trzeba! 🙂

  3. Knot :

    A wiesz, ze mając zasób PA, który nie tak trudno dostać, też bez problemu uruchomić BGP?

    Oczywiście. Przeprowadzam takie wdrożenia. Jedyne utrudnienie/różnica, to przywiązanie do dostawcy. Rozstanie z nim powoduje konieczność przeadresowania sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *