Tepsa odcięta na ponad dwadzieścia minut, czyli jak jeden człowiek może odłączyć Tepse od Internetu.

W dniu dzisiejszym, najprawdopodobniej na skutek ludzkiej pomyłki, klienci podpięci do Internetu za pośrednictwem TP przez ponad dwadzieścia minut mieli problemy z dostępem do przeróżnych usług i sieci ulokowanych poza TPNET. Problem był zauważalny np. dla użytkowników Neostrad. Problem nie narodził się jednak w samym TP. Jak to możliwe, że ktoś w żaden sposób nie związany z Tepsą może wygenerować taki problem ogólnopolskiemu dostawcy usług telekomunikacyjnych?

Kilka minut po 13 uczestnikom AC-Xa rozgłoszona została za pośrednictwem BGP trasa do TP prowadząca przez PLIX. Jak zakładam, ta sama trasa rozgłoszona została również uczestnikom PLIXa. To dość dziwne, bo jak wiemy, Tepsa nie jest uczestnikiem żadnego z tych węzłów. Czyżby nastała era darmowego dostępu do TP w ramach polskich IXów? Niestety nie. Trasa prowadziła przez AS38987 (Okręgowa Spółdzielnia Telefoniczna w Tyczynie). Jako iż trasy osiągalne przez IXy posiadają zwykle najwyższy lokalny priorytet, trasa prowadząca przez PLIX i OST została bardzo szybko dociążona dużym ruchem IP. Co ciekawe ruch nie był odfiltrowywany i ostatecznie trafiał do TPNET. W taki oto sposób OST stało się, zapewne nie do końca celowo, dostawcą darmowego dostępu do TP. Niestety łącza OST szybko okazały się niewystarczające. Już na styku OST z PLIX zaczęły występować wysokie opóźnienia i tragiczne straty pakietów. Tak oto prysła wizja darmowego dostępu do TP dla klientów PLIX i AC-X. 😉

Kłopotliwa trasa przestała być rozgłaszana w AC-Xie po ponad 20 minutach. Próbowałem uzyskać szersze informacje i potwierdzenie powyższego scenariusza kontaktując się z NOC PLIXa, niestety, jako że nie reprezentuję żadnego z uczestników PLIXa, zostałem odprawiony z kwitkiem. NOC ATMANa jest aktualnie na etapie wyjaśniania zaistniałej sytuacji. Poinformowali, że skierowali w tej sprawie zapytanie do TP. Jak tylko pojawią się jakieś nowe informację, postaram się je tu umieścić. W chwili obecnej dalej nie mogę wyjść ze zdumienia wywołanego tym, że najprawdopodobniej jedna zupełnie niezwiązana z TP osoba jest w stanie odciąć TP od znacznej części polskich sieci.

7 odpowiedzi do “Tepsa odcięta na ponad dwadzieścia minut, czyli jak jeden człowiek może odłączyć Tepse od Internetu.”

  1. Dopiero teraz (pod koniec grudnia 2010) czytam ze zdumieniem Pański artykuł (a więc po ładnych kilku miesiącach). To jest przerazajace NIE śmieszne. Czy Pan Panie Sławku wie dziś co się tak naprawdę stało i kto był winien?

  2. eBinx :

    Dopiero teraz (pod koniec grudnia 2010) czytam ze zdumieniem Pański artykuł (a więc po ładnych kilku miesiącach). To jest przerazajace NIE śmieszne. Czy Pan Panie Sławku wie dziś co się tak naprawdę stało i kto był winien?

    Myślę, że w całej sytuacji i pisaniu o zdarzeniu nie powinno chodzić tyle o szukanie winnego, co o zwiększenie świadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *