TP w PLIX – dostęp do TPNET w PLIX oraz do PLIX poprzez TP.

W dniu 5 marca dotarła do mnie zadziwiająca informacja o tym, iż od 1 kwietnia (co za data… :)) TP będzie obecne w punkcie wymiany ruchu PLIX. Wiadomość tak samo zaskakująca, jak i interesująca. Po wstępnej analizie tematu okazało się, że nie są to tylko plotki, a oficjalna informacja podana podczas PLNOG4.

Oczywiście, jak się można było spodziewać, nie ma w chwili obecnej mowy o otwartym peeringu z TP w ramach węzła PLIX. Ma być za to możliwy zakup dostępu do TPNET w PLIX i dostępu do samego PLIX poprzez sieć Metro (Miejski Ethernet TP). W obu przypadkach bardzo interesujące są ceny. Dostęp do węzła PLIX dla abonentów podłączonych do Metro to koszt 10PLN/Mbps miesięcznie za kanał powyżej 300Mbps lub 20PLN/Mbps miesięcznie przy kanale 100-300Mbps. Do kwoty tej należy doliczyć 2000PLN miesięcznej opłaty za port.

Chyba jeszcze ciekawiej przedstawiają się ceny dostępu do TPNET dla uczestników węzła PLIX. Dla pojedynczego AS jest to 27PLN/Mbps miesięcznie, a 30PLN/Mbps dla nieograniczonej liczby AS. Uczestnicy PLIXa mogą też zamiast peeringu z TPNET wykupić od TP dostęp do całej sieci Internet w cenie 33PLN/Mbps miesięcznie. Do tych cen doliczyć trzeba również opłatę za port wynoszącą 2000PLN miesięcznie i pomijalną już raczej jednorazową opłatę instalacyjną w wysokości 1000PLN.

Jakieś minusy? Niestety tak. Zgodnie z prezentacją przedstawioną na PLNOG4, ruter TP znajdujący się w PLIX łączą tylko pojedyncze linki z sieciami TPNET (10GE), DAMBACK (10GE) i Metro (1GE). Do końca marca ma być dołożone drugie połączenie z TPNET, a w miarę zapotrzebowania kolejne linki. W chwili obecnej oferowane jest wyłącznie podstawowe SLA dające TP dwanaście godzin na usunięcie awarii. Tłumaczone jest to między innymi brakiem testów sprawdzających sprawność współpracy TP ze służbami LIM/PLIX przy usuwaniu usterki.

Zasięg oferty, która obejmuje praktycznie cały kraj, na pierwszy rzut oka niskie ceny – wszystko to powinno dość mocno zamieszać na rynku ISP. Wypada tylko poczekać do kwietnia, aby przekonać się, jak wszystko zafunkcjonuje i obserwować reakcję konkurencji TP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *