Adresy IPv4 z RIPE NCC w 2018 roku, jak je dostać?

Dostępne IPv4 z RIPE NCC
Źródło: www.ripe.net

Potrzebujesz niezależnych adresów IPv4 z RIPE NCC? Mogę pomóc Ci je uzyskać! Każdy może otrzymać przydział adresów IPv4 z RIPE NCC. Zainteresowany? Zapraszam do czytania dalej i kontaktu ze mną.

Potrzebujesz adresów IPv4 z RIPE NCC lub masz inny problem związany z kontami LIR lub RIPE NCC? Zapraszam do kontaktu. Napisz na adres [email protected] lub zadzwoń pod numer +48505642173.

W jednym z poprzednich wpisów pisałem już o tym, jak uzyskać przydział IPv4 bezpośrednio z RIPE NCC. Oczywiście warto się z nim zapoznać. W tym miejscu pozwolę sobie w skrócie przypomnieć, że obecnie każda firma działająca w regionie RIPE NCC może zarejestrować nowe konto LIR i uzyskać na każde konto LIR własny i niezależny przydział /22 IPv4 z RIPE NCC. Pewnie słyszałeś, że to jest drogie? Czytaj dalej i oceń to sam. Zanim jednak wspomnę o cenach, pozwolę sobie dodać, że wspomniane nowe konto LIR zarejestrować może każdy, także firmy, które są już członkiem RIPE NCC i posiadają już status LIR, czyli mają przynajmniej jedno aktywne konto LIR. Obecna polityka RIPE zezwala bowiem na to, aby jedna firma miała wiele kont LIR. W tej chwili na każde konto LIR można uzyskać dokładnie jeden przydział /22 IPv4 z RIPE NCC z ostatniego /8 (185.0.0.0/8). Wszystko wskazuje na to, że na identycznych zasadach przyznawane będą zasoby, które obecnie, z różnych powodów, wracają do RIPE NCC.

Czy mogę otrzymać więcej adresów IPv4 z RIPE NCC?

Ile kont LIR można zarejestrować na jedną firmę, a co za tym idzie, ile przydziałów /22 IPv4 z RIPE NCC można otrzymać? Ogranicza nas tylko budżet i czas. Jeśli chodzi o koszt, to w 2018 roku jest on identyczny, jak w 2017 i 2016. Przy rejestracji każdego nowego konta LIR obowiązuje opłata wpisowa 2000 euro. Co do abonamentu, to tu także nie ma zmian w porównaniu z latami 2016 i 2017. Wynosi on 350 euro kwartalnie. Wspomniany abonament można płacić albo za rok z góry, albo co pół roku, albo właśnie kwartalnie. Wspominałem też o ograniczeniu czasowym. Z czego ono wynika? Pamiętać trzeba, że w danym momencie może być aktywny tylko jeden proces rejestracji konta LIR dla danej organizacji. W związku z tym, za rejestrację drugiego konta LIR zabrać się możemy dopiero po zakończeniu aktywacji pierwszego. Rejestrację trzeciego konta LIR możemy rozpocząć dopiero, gdy zakończyła się rejestracja drugiego konta LIR itd.

Czy można zamknąć dodatkowe konta LIR i zachować adresy IPv4?

Pewnie rodzi Ci się w głowie pytanie, czy można zarejestrować np. 10 kont LIR, uzyskać 10 przydziałów /22 IPv4 z RIPE NCC, a następnie przenieść je na jedno konto LIR, a pozostałe 9 zamknąć i płacić tylko za jedno konto LIR? Dobra informacja jest taka, że zgodnie z obecną polityką RIPE jest to możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z tą samą polityką RIPE, transferu /22 IPv4 można dokonać dopiero po upływie 24 miesięcy od daty przydziału lub ostatniego transferu. Trzeba mieć też na uwadze okres wypowiedzenia oraz to, że zamykając konto LIR trzeba opłacić abonament za dane konto LIR do końca roku nawet wtedy, gdy następuje to na samym początku roku. Upraszczając przyjąć możemy, że aby zarejestrować dane konto LIR, uzyskać przydział /22 IPv4, a następnie przenieść ten przydział do innego konta LIR i zamknąć niepotrzebne już konto, trzeba zapłacić abonament do RIPE NCC za około 3 lata.

Ile jeszcze adresów IPv4 do przydzielenia ma RIPE NCC?

Może wam przyjść do głowy, aby uzyskanie IPv4 z RIPE NCC odłożyć na później. Pamiętajcie, że przydzielanie IPv4 z RIPE NCC nie będzie trwać wiecznie. Warto na bieżąco kontrolować liczbę dostępnych w RIPE NCC adresów IPv4. Szkoda byłoby spóźnić się z uzyskaniem przydziału własnej adresacji IPv4 z RIPE NCC. 

Czy muszę się samodzielnie kontaktować się z RIPE NCC?

Na sam koniec zostawiłem najlepszą informację. Jeśli po prostu potrzebujesz nowych własnych i niezależnych adresów IPv4 z RIPE NCC, nie musisz zajmować się kwestiami związanymi z RIPE NCC samodzielnie. Niemal wszystko to, o czym pisałem, mogę wykonać za Ciebie. Twoja rola może ograniczyć się do przekazania mi potrzebnych danych i dokumentów, odebrania przesyłki z RIPE NCC, podpisania i odesłania dokumentów do RIPE NCC oraz opłacenia faktury. Resztą, w ramach stosownej usługi, mogę zająć się ja. Finalnie będziesz miał po prostu dodatkowe adresy IPv4 do dyspozycji. Jeśli zlecisz mi także opiekę nad kontem LIR, praktycznie w ogóle nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy takimi kwestiami, jak baza prowadzona przez RIPE NCC, odpowiednie opisywanie przydziałów oraz ich zgodność z aktualną polityką RIPE. Nie straszne będą Ci też audyty (Assisted Registry Check) przeprowadzane wyrywkowo przez RIPE NCC. Zainteresowany? Napisz mail na adres slawek@lipowski.org  lub zadzwoń pod numer +48505642173. Pamiętaj, że sam kontakt ze mną i krótka rozmowa telefoniczna lub wymiana kilku maili nic przecież Ciebie nie kosztuje!

3 odpowiedzi do “Adresy IPv4 z RIPE NCC w 2018 roku, jak je dostać?”

  1. Skorzystałem z wsparcia Pana Sławka i mogę polecić. Faktycznie dostaliśmy nowe 1024 adresy IPv4, a RIPE się nie martwimy. Zajmuje się tym Pan Sławek.

  2. Dziękuję za pozytywną rekomendację. Cieszę się, że mogę pomóc. 🙂

  3. Pan Sławek własnie migruje nam kilka aktywnych kont LIR na jedno nowe. Nie dość, że mamy kolejne nowe /22, to jeszcze w przyszłym roku będziemy mieć kilkukrotnie mniejszą opłątę dla RIPE. kilkanaście tyś. zostaje w kieszeni rocznie… Szkoda, że nie trafiłem tu wcześniej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *