Sprzedaż IP (IPv4) – umowa w języku polskim

Sprzedaż IP umowaTwoją firmę interesuje sprzedaż IP, zakup IP (w szczególności IPv4) lub pojawiła się potrzeba przeniesienia adresów IP lub numeru AS z jednej firmy na drugą? Zapewne przydatny okaże się dokument o nazwie „Transfer Agreement Template”. Wzór ten w angielskiej wersji językowej dostępny jest na stronie RIPE NCC. Jeśli poszukujesz tłumaczenia tego dokumentu na język polski, znajdziesz takowe na końcu tego wpisu. W artykule wymienionych zostało też kilka przypadków, w których będzie trzeba z tego dokumentu skorzystać.

Potrzebujesz pomocy w procesie zakupu, sprzedaży lub transferu zasobów z RIPE NCC? Może chcesz zostać LIRem i uzyskać przydział /22 IPv4 bezpośrednio z RIPE NCC? Zapraszam do kontaktu. Proponuję zacząć od napisania maila na adres [email protected].

Transfer Agreement – co to takiego?

RIPE NCC może dokonać przeniesienia przydziału zasobów (np. adresów IP czy też numeru AS) z jednej firmy na drugą. Wcześniej trzeba jednak wypełnić i przesłać do RIPE NCC podpisaną umowę. Musi ona spełniać wymogi ściśle określone przez RIPE NCC. Na stronie RIPE NCC dostępny jest anglojęzyczny wzór takiej umowy, nazwany „Transfer Agreement Template„. Gdy piszę te słowa, dostępna jest wersja v5.2 wspomnianego dokumentu.

Kiedy będę potrzebował tego dokumentu?

Poniżej przedstawię kilka przykładowych sytuacji, w których dokument ten będzie przydatny. Zapewne nie wyczerpuje to pełnej listy przypadków, w których użycie wspomnianej umowy jest konieczne. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że poniższe sytuacje na pewno należą do często występujących.

Uzyskanie statusu LIR i przydziału /22 IPv4 bezpośrednio z RIPE NCC na nową spółkę i przeniesienie zasobów z działalności gospodarczej

W przypadku, gdy Twoja firma (np. działalność gospodarcza lub spółka) ma już jakieś niezależne przydziały z RIPE NCC (np. adresy IPv4 typu PI i ASN) oraz uzyskany zostanie status LIR dla tej samej firmy, nie ma problemu. Zasoby takie można po prostu przenieść do nowego konta LIR, jednocześnie rozwiązując umowę z dotychczasowym sponsoring LIRem. Nieco inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy zasoby przyznane były np. na działalność gospodarczą, która w najbliższych planach ma zostać zamknięta, a status LIR i nowa adresacja /22 IPv4 uzyskana została na nową spółkę. W takim układzie, nawet jeśli właściciel i prezes spółki to ta sama osoba, która prowadzi wspomnianą działalność gospodarczą, w celu przeniesienia zasobów z działalności gospodarczej na spółkę, należy wykonać właśnie transfer zasobów.

Jak widać, mimo że przypadek ten to nie jest typowa sprzedaż IP, omawiany dokument okaże się niezbędny. Co ciekawe, w tym przypadku jedna osoba może występować zarówno jako strona oferująca (osoba prowadząca działalność gospodarczą), jak i strona otrzymująca (prezes spółki).

Sprzedaż IP

Jeśli z jakiegoś powodu w Twojej firmie zapadła decyzja o sprzedaży przydziału adresów IP uzyskanych z RIPE NCC, kupujący na pewno prędzej czy później poprosi o podpisanie omawianego dokumentu. W takim wypadku Twoja firma występować będzie jako zbywca (strona oferująca), czyli „Offering Party” w anglojęzycznej wersji dokumentu.

Zakup IP

Analogicznie, jeśli to Twoja firma będziesz chciała odkupić przydział adresów IP, przyznanych wcześniej przez RIPE NCC innej firmie, także i tym razem potrzebny będzie wspomniany dokument. Tym razem oczywiście Twoja firma pojawi się w nim jako nabywca (strona otrzymująca), czyli „Receiving Party” w anglojęzycznej wersji dokumentu.

Dokument „Transfer Agreement Template” przetłumaczony na język polski

Wykonując transfer zasobów, np. gdy mamy do czynienia ze sprzedażą IPv4 lub też zakupem IPv4, najlepiej wysłać do RIPE NCC wypełniony i podpisany przez obie strony dokument w oryginalnej, angielskiej wersji językowej. Bywa jednak, że klienci, którym pomagam w procesie zakupu, sprzedaży czy też przeniesienia zasobów, pytają o polską wersję językową tegoż dokumentu. Tłumaczenie na język polski może okazać się przydane np. wtedy, gdy oryginalny tekst w wersji angielskiej nie jest do końca zrozumiały dla którejś ze stron umowy.  Jakimś pomysłem może być też przygotowanie, podpisanie i przesłanie do RIPE NCC dwujęzycznej wersji umowy.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, zleciłem przygotowanie tłumaczenia tego dokumentu. Powstałe w ten sposób tłumaczenie udostępniam poniżej. Mam nadzieję, że okaże się ono przydatne. Proszę zwrócić uwagę, iż jest to tłumaczenie dokumentu w wersji v5.2. Jest to najnowsza wersja dostępna w momencie tworzenia tego wpisu.

Do pobrania: Transfer Agreement Template v5.2 – tłumaczenie na język polski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *