Opublikowanie stenogramów z Tu-154M – serwis MSWiA przeciążony.

W dniu dzisiejszym na stronie MSWiA opublikowane zostały stenogramy z rozmowy zarejestrowanej przez czarną skrzynkę Tu-154M, który rozbił się wraz z polską delegacją na pokładzie. Jak podają różne źródła, strona między godzinami 14 a 16 zanotowała rekordowo ponad 200 tysięcy wejść. Efekt był taki, że występowały ogromne problemy z załadowaniem strony ministerstwa. Dystansując się od tematu samej tragedii postaram skupić się na małym rozpoznaniu zaplecza serwisu MSWiA.

$ host www.mswia.gov.pl
www.mswia.gov.pl is an alias for mswia.gov.pl.
mswia.gov.pl has address 91.210.209.104
mswia.gov.pl has address 91.210.209.102
mswia.gov.pl mail is handled by 0 poczta.mswia.gov.pl.

Widać, że stosowany jest load balancing przy wykorzystaniu DNS, co w takim wydaniu nie jest raczej rozwiązaniem zalecanym. Załadowanie strony głównej www.mswia.gov.pl wiąże się z wygenerowaniem 113 żądań http. Opierając się na podawanych wszędzie danych, możemy pokusić się o małą kalkulację. 200 tysięcy wejść w dwie godziny oznacza przynajmniej ok. 30 wizyt na sekundę, czyli grubo ponad 3 tysiące żądań na sekundę. Wszystko to zakładając, że wizyty rozkładały się równo w czasie, a obsługa każdego żądania zajmował jedną sekundę. Z nagłówków odpowiedzi http można wnioskować, że na serwerach hostujących serwis ministerstwa działa Debian Lenny z Apache2 w wersji 2.2.9 i PHP w wersji 5.2.6-1+lenny4.

Nagłówki odpowiedzi
Date Tue, 01 Jun 2010 16:59:12 GMT
Server Apache/2.2.9
X-Powered-By PHP/5.2.6-1+lenny4
Content-Encoding gzip
Connection close
Transfer-Encoding chunked
Content-Type text/html; charset=UTF-8

Sam plik pdf z transkrypcją, zajmujący 1.7MB, został udostępniony na osobnym serwerze (a przynajmniej innym adresie IP), na którym działa nginx w wersji 0.6.32. Gdy około godziny 15:30 próbowałem poprać plik z transkrypcją, występowały znaczne problemy z załadowaniem strony MSWiA, natomiast nie odnotowałem problemów z pobraniem samego pliku.

Adresy IP wszystkich omawianych serwerów przypisane są do firmy Centuria Sp. z o.o. z Poznania (AS31229). Sieć posiada styk z Netią, Telekomunikacją Polską i Beyond (tyle udało mi się ustalić). Nie wygląda na to, żeby problemy z załadowaniem strony MSWiA wynikały z wysycenia łącza internetowego. Bardziej prawdopodobne jest to, że kierowanie ruchu poprzez Round Robin DNS na dwa serwery www (bo tak najprawdopodobniej wygląda zaplecze hostingowe strony MSWiA, chociaż nie da się tego rozstrzygną ostatecznie na podstawie takiej prostej analizy) okazało się niewystarczające, aby efektywnie obsłużyć ruch o dwa rzędy większy od standardowego, który wynosi kilkadziesiąt tysięcy wejść dziennie. Być może ludzie odpowiedzialne za serwis nie spodziewali się aż takiego zainteresowania, bądź uznali, że nie ma sensu dla jednorazowego wydarzenia zwiększać wydajności serwisu.

PS: Aż korci, żeby przetestować wydajność serwisu chociażby za pomocą ab, ale w końcu jest to strona ministerstwa, więc podświadomie włącza się jakiś hamulec…

Jedna odpowiedź do “Opublikowanie stenogramów z Tu-154M – serwis MSWiA przeciążony.”

  1. „Centuria wygrywa przetarg na utrzymanie i obsługę serwerów dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na lata 2010-2011.”
    Źródło: centuria.pl

    I jak by wszystko się zgadza. Jeśli przetarg państwowy, to musiała wygrać najtańsza oferta. Jeśli najtańsza, to cudów nie ma się co spodziewać… Oferta zapewne w minimalnym koniecznym stopniu spełnia założenia z oferty i na tym koniec. :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *